Author Archives: Solidariteti Klasor

Studentë/e, punëtorë/e dhe sindikalistë/e në solidaritet me minatorët/et e Bulqizës.

Të kërkosh të drejtat e tua është e drejtë themelore në një shoqëri demokratike. Mirëpo në kushtet ku jetojmë organizimi për të drejtat e punëtorëve/eve po bëhet gjithnjë e më i vështirë. Pronari të kërcënon e media të censuron dhe … Continue reading

Posted in Lajme Vendore, Lajmet | Comments Off on Studentë/e, punëtorë/e dhe sindikalistë/e në solidaritet me minatorët/et e Bulqizës.

Vdes punëtori në vendin e punës

Vazhdojnë vdekjet e punëtorëve në vend të punës. Përderisa vitin e kalum humbën jetën (u vranë nga lakmia e pronarëve dhe shtetit) 11 punëtorë (të paktën zyrtarisht), sivjet humbi jetën punëtori i rradhës. Viktima, 35 vjeçar, kishte ardhur nga Shqipëria … Continue reading

Posted in Lajme Vendore, Lajmet | Comments Off on Vdes punëtori në vendin e punës

Vdes një punëtorë në vend të punës

Një punëtor me inicialet R.C dhe moshë rreth të 60-ave ka vdekur mesditën e djeshme, teksa po punonte në një betonjerkë në fshatin Milloshevë të Obiliqit. Punëtori gjeti vdekjen derisa po e hapte kapakun e cisternës së betonit, kapaku është … Continue reading

Posted in Lajme Vendore, Lajmet | Comments Off on Vdes një punëtorë në vend të punës

Një vdekje dhe një lëndim në vendin e punës

Me 29.08.2019 një person ka vdekur në Prishtinë, ku  përderisa ishte duke punuar, i është keqësuar gjendja shëndetësore dhe është rrëzuar. Ngjarja ka ndodhur të mërkurën rreth orës 12:00. Punëtori është dërguar në QKUK, ku mjekët kanë konstatuar se është … Continue reading

Posted in Lajme Vendore, Lajmet | Comments Off on Një vdekje dhe një lëndim në vendin e punës

Punëtori i ndërtimtarisë vdes në vendin e punës

Një punëtor me inicialet B.E. dhe i lindur më 1977,  sot ka vdekur në vendin e tij të punës në Gjilan. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 07:17 të mëngjesit. Punëtori ka gjetur vdekjen pasi ka rënë në kontakt me një … Continue reading

Posted in Lajme Vendore, Lajmet | Comments Off on Punëtori i ndërtimtarisë vdes në vendin e punës

Vdes edhe një punëtor, 3 vdekje brenda tetë ditëve

Vdes edhe një punëtor në vendin e tij të punës. Kjo është vdekja e tretë brenda tetë ditëve dhe e nënta këtë vit. Para pakë javëve është aksidentuar një punëtorë në vendin e punës në Obiliq. I njëjti është trajtuar … Continue reading

Posted in Lajme Vendore, Lajmet | 1 Comment

Për tre ditë, 2 punëtorë të vdekur

Brenda tre ditëve vdesin dy punëtorë. Me 28/05  rreth orës 14:54,  në fshatin Vrell të Istogut, gjatë prishjes së një garazhe private një person është nga zënë muri. Personi me inicialet Q.B. dhe i lindur me 1970 është dërguar nga … Continue reading

Posted in Lajme Vendore, Lajmet | 1 Comment

Komuna e Prishtinës ndalon aksionin simbolik rreth vdekjeve së punëtorëve

Sot në mëngjes, organizata Beyond The Wall, ka ndërmarr aksion simbolik/protestë “kurban për themele të ndërtesave” me të cilin dëshironin ta ngrisin problematikën e vdekjeve në vend të punës të punëtoreve e punëtorëve në Kosovë. Mirëpo instalacioni i tyre para … Continue reading

Posted in Lajmet | Comments Off on Komuna e Prishtinës ndalon aksionin simbolik rreth vdekjeve së punëtorëve

Punëtori 23 vjeçar bie nga ndërtesa

Një punëtor 23 vjeçar është lënduar pasi ka rënë nga ndërtesa gjatë ditës së sotme, ndërkohë që po punonte në një ndërtesë në rrugën “Robert Dolli”, në Prishtinë. Rasti ka ndodhur sot rreth orës 16:00. Viktima M.M, 23 vjeçar, është … Continue reading

Posted in Lajme Vendore, Lajmet | Comments Off on Punëtori 23 vjeçar bie nga ndërtesa

Shembet dheu në vendpunishte, lëndohet një punëtor

Një punëtor është lënduar sot në rrugën “Bujar Roka” në Gjakovë pasi u shemb një pjesë e dheut në një vendpunishte. Punëtori i lënduar është dërguar për trajtim mjekësor, ndërsa mësohet se ai është jashtë rrezikut për jetë. Rasti ka ndodhur … Continue reading

Posted in Lajme Vendore, Lajmet | Comments Off on Shembet dheu në vendpunishte, lëndohet një punëtor